İÇ SAVAŞ

insanın en az iki hayatı birden yaşadığını anlaması uzun zaman alıyor,
içindeki ve dışındaki hayatlar.
Kendini gerçekte nasıl hissettiği ve dışarıda üstlendiği roller.
Bu ikisi arasındaki yakınlık ve uzaklık oranında gergin yada dingindir insan.
İç dünyasında korkak fakat üstlendiği rol itibariyle güçlüyü oynayan birisini düşünelim, neler yasayabilecegini hayal edelim, dışarıdan aslında nasıl görünecegi ve onun nasıl göründüğünü zannettigi. Bunların ne tür diyaloglara yol açabileceği, bu adamın içinde yaşadıkları,.
Baska bir örnek daha, aslında iç dünyasında bastırılmış,  ezilmiş bir yapı çok çalışıp cabalayip önemli görevler üstlenmiş olsun. Bu adam eninde sonunda icindekinin yonlendirmesine boyun egecektir.
Erken yaşlarda kim ve nasıl biri olduğumuza karar veririz.
Bu mizacımız, doğuştan getirdiklerimiz, erken yaşta baktigimiz aynalar ki en önemlileri ebeveynlerimizdir. Bize ne olduğumuzu kim olduğumuzu ve aslinda nasıl bir şeye benzedigimizi gösterirler ve buna ikna oluruz.
Dışarısi yani bedenlerimizin dışındaki hayat ilginçtir. İyi oyuncular, kötü oynayanlar, oynayamayanlar, kendisine istediği gibi bir rol bulamayanlar,falan rolü kapmak icin bir ömür boyu ugrasanlar…
Bana öyle geliyor ki oynamak ve rol yapmak seyirciden en çok alkışı almaya bağlı olduğu sürece yeni ve doyum veren bir hayatımız olmayacak,
İyi ve doyumlu bir hayat günün birinde o sahnede herkesin önünde oynamaktan ve rol yapmaktan vaz geçme cesaretine ulaştığınızda başlayacak.
Bir gün, oyunun hiç beklenmedik bir anında hatta herkesin Keyfi de çok yerindeyken merhaba diyeceksiniz tüm seyircilere ve o şaskinlik sırasında su andan itibaren oyundan çıkıyorum deyip nazikçe yürüyüp gidecekiniz.
Pek çoğu hoslanmyacaktir çünkü keyifleri bozulsun kimse istemez. Hak veren de çıkar illa ki,  bütün bunlarla hiç ilgilenmeyen de.
Kostümü çıkarır hoşçakal der ve oyundan çıkarsınız hepsi bu. İşte ancak o zaman icerdeki ve dışardaki yakınlaşmaya başlar.
Zaten başından beri bu bütünlüğü yakalamış insanlar da var elbette,onlar daha şanslı olanlar,
En azından yaşadığınız bedensel gerginliklere bakarak bile nasıl bir rol ve nasıl bir iç dünyaya sahipsiniz görebilirsiniz, üstünde dusunmeye ve calismaya değer.
Allah hepimizi içi dışı bir etsin,  kolaylastirsin zorlastirmasin, Agah olanlardan okalim.cropped-tumblr_n972amxjnm1rjeauxo1_500.jpg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s