İNAN BANA!

 

Gece neden var?

Nasıl oluyor da gündüzleyin bir kandil gibi parlayan ve ısıtan güneş kaybolup bize işte gece dedirtiyor?

Neyi saklıyor gece?

Ve neden saklanıyor güneş, gecede?

Güneş kaybolmuyor, başka bir yerde başka insanları ısıtıyor aslında.

Güneş tek. Isınanlar çok.

Aydınlanmaya ve ısınmaya ihtiyacı olanlar aslında ilgileniyor geceyle ve gündüzle.

Güneşin ne ilgisi var geceyle. Onun olduğu her yer gündüz. Güneşin gecesi olur mu?

Gece güneşsiz kalanlara karanlık.

Sebepler alemi bu. Olan biten her şey bir sebebe bağlı.

Sebeplere bağlı olmalı ki hayat sürdürülebilir görünsün. Sebeplerin ötesini farkedebildiğin zamansa düşer gözünden ve ölüm erkenden gelir.

Güneş bir sebepten gelir ve gider. Bir sebeple yörüngesinde deveran eder. Gittiği ve görünmez olduğu zaman da yerine ona benzer ancak daha az aydınlatan başka birisi gelir. Yine de hiç yoktan iyidir. Ay demişler ona da. O da yapamaz güneşsiz. O da bir yüzüyle dünyaya bakarken diğer yüzünü ayıramaz güneşten. O da deveran eder bir yörüngede. Dünya da ve başka dünyalar da deveran eder. Hepsinin bir yüzü illa ki güneşte.

Yaşamın kendisi de döngüsel. Birileri giderken geldikleri yere, yerlerine bölük bölük yenileri gelir. Gelenler gülücüklerle karşılanırken, gidenlerse gözyaşlarıyla uğurlanır. Bu da sebeplere bağlanmıştır. Gidenlerin de gelenlerin de sebepleri vardır. Her yerde bu sebepler konuşulur. Hatta yüksek sesle ve hatta kavga bile edilir görünür sebeplerden dolayı.

Sebeplerin dışında, sebepler aleminin ötesine geçecek konuşmaları özler insanların bazıları. Özler diyorum. İki sebepten. Birisi zaten o alemden geldiği ve bugün unuttuğu şeyi önceden yaşadığı için. Diğeri de sebep konuşmaktan bıkıp usandığı için. Artık sebepleri konuşmak çok yorucudur onlar için. Zira çaresizlik pençesi tüm sebepleri yırtıp atmıştır. Ancak çaresizliğidir ki insanları sebeplerin ötesine götüren. Bir gemi gibi. Burak gibi. Süleyman’ın rüzgarı gibi. Sebepler aleminin dışına doğru yürüye yürüye giderken birden ve bir gün çaresizliğiniz sizi alıp çıkarıverir dışarı. Tam boğulacakken dumandan, açılıveren pencere gibi. İyice acıkmışken birden önünüze serilen bir sofra gibi.

Çaresizliğin kendisiymiş meğerse çare.

Duyar mı nefsin kulağı bu cümleyi? Sanmam.

Bahar gelince ve rüzgar esip yağmurlar ıslatınca her şeyi, kurumuş ağaçlara neylesin?

Ey insan zaten çaresizsin. Yeni doğmuş bebek gibi. Anan süt versin diye dökeceğin bir kaç damla göz yaşın var. Hepsi bu.

Gece boyu işin bu olsun.

Yarasalıktan kurtulup güneşi görünce geceye değecek.

İnan bana değecek.

Dr Faik Özdengül

Reklamlar

İNAN BANA!” üzerine 4 yorum

    • bence bu yazinin manasi derin..oyle bir derinki anlatilmasi degil, yasanilmasi ,bilinmesi gerekir.Galiba bunu bilen biri var.:)
      Anlatilan ne care ne caresizlik!
      Anlatilan tamamen, (YASAMin) VAROLUSun Olusmasinda GUNES in rolu(madde!… gunes degil)…O Oyle bir Gunes ki anlatilamaz yasanir. ve sadece Gunesi , Gunes Aynasinda Goren…karsilasinca birbirini taniyan, O muthis Akima, cekime giren bilir… anlayabilir.

  1. Sebeplerde ki manaları çözebilsek,görebilsek,anlayabilsek ve sebeplendiğimiz Güneş’e tamamen güvenebilsek…Doğru şeylere inanıp,inandığımız şeyleri hayata geçirsek…çoğu sorun çözülmüş olurdu.Bu konudaki yardımlarınızdan da sebeplenmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s