İYİ ELLERLE DOKUNMAK İÇİN!


 

Aynı anda yaşanıyor her şey.

Aynı anda gerçekleşiyor.

Sen adımını atınca sabah evden dışarı doğru başka adımlar da atılıyor seninle beraber ama başka duygularla.

Sen adımını atınca evden dışarı doğru sabah, başkaları da dünyanın başka yerlerinde akşamın bir vakti eve doğru adım atıyor ama başka duygularla.

Başkaları atamıyor adımlarını o vakitlerde. Kah hareket ettiremediklerinden ayaklarını. Kah hastalıktan. Kah donmuş oluyorlar o vakitte bir çığ ortasında. Bazılarının da olmadığından ayakları.

Kimileri bir ev bulamıyor ayaklarını içeriye sokacak. Kimileri de olmadığından zaten bir evi. Dışarısı ya da içerisi diye bir kavram zaten yok onlarda.

Aynı anda yaşanıyor her şey.

Elini yukarı doğru kaldırıyor bir bebek hayatında ilk kez. Gururla. Coşkuyla. Diğeri de kaldırıyor bir savaşın ortasında silahlar ona doğru doğrulmuşken çaresizce. Ürkek. Korkuyla.  Başkaları da kaldırıyor ellerini ama başka duygularla. Kimi sevinçle. Kimi aradığını bulma ümidiyle bir kapı ziline doğru. Kimi yorgun başının arkasında birleştirmek için ikisini de. Kimi işaret edecek gökyüzünü. Bir sevdiğine bir yıldızı gösterecek aynı anda baksınlar hep diye. Kimisi de kaldıramayacak. Yok çünkü elleri.

Aynı anda yaşanıyor her şey. Aynı anda kulak kabartıyor insanlar. Kimi gürültüye. Kimi silah sesine. Kimi sevdiğinden gelecek bir sese. Bir musiki ritmine. Şefkatin sesine. Anneye. Babaya. Kardeşe. Kimisi de kabartamıyor hiçbir şeye. Çoktan vaz geçmiş. Duymuyor çünkü.

Aynı anda yaşanıyor her şey ama başka duygularla.

Aynı anda açılıyor dudaklar. Kimisi teselli etsin diye. Kimisi korkutmak. Kimisi tehdit etmek. Kimisi bir bebeğe ninni olsun diye. Kimisi sevdiğini söylesin. Kimisi de kızsın bağırsın için. Bazıları hiç açmıyor dudaklarını. Dilsiz demişler onlara. Onlar da kabullenmiş.

Siz nefes alırken başkaları da alıyor. Bazıları alamıyor. Bazıları son kez alıyor. Veremiyor. Aldığı son nefesle kalıyor.

Başka başka duygularla görünmekle beraber, başka başkaymışız gibi sandığımızda bile,

hep beraber yaşanıyor her şey aslında.

Birisi nefessiz kaldığında herkes nefessiz. Birisi korktuğunda, birisi güldüğünde, birisi sevdiğinde, birisi ağladığında, birisi nefret ettiğinde, öfkelendiğinde…

Her kes bir oluyor.

Bir bütünüz de başka başkaymışız gibi görünüyoruz desem.

Zulmettiğinde bir kurt bir koyuna hepimizin boynuna asılıyor bir zincir.

Ayrı ayrı gidiyor gibi görünsek de yolda görünmez bağlarla bağlıyız birbirimize. İyiliğin miktarı artınca yol aydınlanıyor. Kötülüğün sayısı artınca da karanlık basıyor.

İyi olmayı anlayalım diye verilmiş gece.

Özürler dileyelim, düşünüp tefekkür edelim, tefekkür ederek dinlenelim diye gece. Sabaha iyiler olarak uyanalım diye.

İyiliklerle birbirimize dokunup aydınlığı çoğaltalım diye zıtlar var yaşamda.

Zıddından anlayalım diye her şeyi.

O yüzden sabah atarken adımlarımızı, atamayanları da yüklenip, iyi ellerle dokunmak için başkalarına, çıkmalı yola.

Nasılsa bir başkası da size dokunacak iyi ellerle.

Ne kadar azalırsa siyah el, o kadar aydınlık olacak ve o denli hızlı yol alınacak.

Diyor ya Sevgili’nin Sevgilisi:

“Kim bir kardeşinin ihtiyacını gidermek için yürürse, bu kendisi için on sene itikâf etmesinden hayırlıdır. Kim Allah rızası için bir gün itikâf ederse Allah onunla cehennem arasına üç engel koyar. Her bir engelin arası doğu ile batı arası kadardır.”

Yine Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurur ki; “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmedemez ve ona zarar veremez. Kim kardeşinin ihtiyacını giderirse Allah da onun ihtiyacını giderir. Kim bir Müslüman’ı sıkıntıdan kurtarırsa Allah da onu kıyamet gününde sıkıntıdan kurtarır. Kim bir Müslüman’ın ayıbını örterse Allah da kıyamet gününde onun ayıbını örter.”

BAŞKALARINA İYİ ELLERLE DOKUNMAK İÇİN ÇIKMALI YOLA HER SABAH.

 

Dr Faik Özdengül

Reklamlar

İYİ ELLERLE DOKUNMAK İÇİN!” üzerine 9 yorum

 1. Merhaba hocam isminizi vermek kaydıyla bu yazıyı facebooktaki sayfamda paylaşmak istiyorum. Müsade eder misiniz?

 2. selam Sn.Ozdengul,
  Yazinizi bufdyuk bir saygi ve mutlulukla bir nefeste okudum…tesekkurler, elleiniz , yureginiz dert gormesin.
  Umarim tum yazilarinizi okumak nasip olur.
  Hem Rabbimizi, hem yaratilisimizda ki tuglalari, hemde Insan kardeslerimizin hissettigimiz duygularini cookkk guzel ifade etmissiniz . tekrar tesekkurler.Sevgi ile kalin…

 3. Selammm..:)

  Bu yazınızın her satırında, dünyanın tüm kocamanlığına karşın,aslında nasılda TEK bir yer olduğunu… Ve biz insanların tek tek görünüyor olsak da,nasıl BİR olduğumuzu sayenizde bir kez daha yaşadım…

  ” Sabaha iyiler olarak uyanalım” diyorsunuz ya,gecenin 02.02 sinde tüm kalbinle bu niyetinize ortak olmayı diliyorum…

  Yüreğinize sağlık….Aşk Olsun…:))

 4. İyi günler ve çok teşekkürler. İnsan olmanın gereklerini ve ayrıcalığını öyle bir dille tekrarlamış oldunuz ki; okuyan ve okuyacak olan herkesin kalbine, yeşermeye başlamış binlerce tohum atıldığını görür gibi oldum.. Yaşam, herkes için; sahip olmaları gereken birçok şeye sahip olan insanların, ‘ben’ değil, ‘biz’ diyebilmesiyle güzelleşir..Sahip olmayanlar ise, zaten hep olduğu kadarıyla ‘biz’ diyenlerdir..

 5. Farkında olmalı insan farkında olunduğunun.Onun için ona göre adım atmalı O’nunla başlamalı güne.Hiçkimse yokmuş gibi ya da herkesle beraber gibi.Sahip olunanlara binlerce şükür.Kaleminize yüreğinize sağlık

 6. Hocam oncelikle emeginize yureginize saglik bu guzel paylasiminiz icin…
  Benim bir sorum olacak ” Aceba empati yapmak, ogrenilen bir davranis mi dir? ”
  tesekkurler…
  Ahmet Cihan

 7. inanaın bu sohbetinizi paylaşmayı o kadar isterim ki ..kendi adıma teşekkürlerim sonsuz .üzüntülü günlerdeyim bazı konularda ..sanki hislerime tercüman oldunuz ..minnetle hocam

 8. Yüce allah ellerimizi brakmasın..ellerimiz hep dua ya kalksın..aminler olsun dimizde..birbirimize uzansın ellerimiz sonra yüreklere ..çok tesekkürler hocam yeniden okuyorum tekrar tekrar ..içimde tarifi imkansız bir huzur.. hayatımın dönüm noktası mesnevi okumaları…askın terapi okumaları..çokşükür bin şükür..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s