ACELEN NE?


 

Konya önemli konuklar ağırlamaya hazırlanıyor. Nur Artıran, Ahmet Ümit, Gamze Cizreli, Yonca Ebuzziya. http://www.isyasamindahosgoru.net/ Nasipse ben de Pazar günü katılımcılarla bir araya geleceğim.

Ardından önümüzdeki hafta da Şeb-i Aruz törenleri başlıyor. Sağ olursak yine her gün sema törenleri öncesi 19-20 arası Sultan Veled salonunda sizlerle birlikte olmayı planlıyoruz. Geçen yıllarda olduğu gibi ruh sağlığımızı güçlendirmeye yönelik,  Mesnevi’den çıkarımlarla yol yöntem arayışı olan Aşkın terapi sunumlarıyla birlikte olacağız.

Konya ve İstanbul’daki gurup çalışmaları için de  başvurularınızı almaya devam ediyoruz. www.rumiterapi.com veya fozdengul@gmail.com.

Kaynaklarımızı fark ediyoruz. Kendimize güvenimiz artıyor. Eskisi kadar birbirimizi yok etmeye çalışmak yerine daha normalleşiyoruz. Büyüyoruz. Her türlü. Olgunlaşma belirtileri bunlar. Kişisel veya guruplar olarak olgunlaşıyoruz. Henüz çok başındayız ancak emareleri görünüyor.

Umutlanmalıyız. Gülümsemeliyiz. Meraklanmalıyız. Çabamız artmalı. Daha çok insan ve gurup tanımalıyız. Ötekilere dair endişelerimiz, merak ve tanıma çabasına bırakmalı yerini.

Planlarımızın yerini asıl plana bıraktığını fark edebildiğimiz ve bunu sükunetle karşılayabildiğimiz zaman başlayacak dinginleşme. O zaman daha başka planları da fark edebilen ferasetli insanlar olmaya başlayacağız ve böyleleriyle tanışacağız. Daha çok yorulan öfkeliler yerine daha sükunetle yürüyen sakin insanlardan olacağız. Nefisler belki başını öne eğecek biraz ancak bir başka ışık için yer açacak. Bu onun da işine yarayacak. Daha yavaşlamış, hızını evrenin hızına yaklaştırmış insanlara ihtiyacımız var.

Acelesini durduran. Sabırlı.

Geriye doğru baktığımızda en çok işimize yarayan davranışın sabır olduğunu görüyoruz. O yüzden insan yaşlandıkça daha da yavaşlıyor. Başlangıçtan sona doğru fiziksel olarak yaşadıklarımız bize örnek aslında, nasıl olmamız gerektiği ile ilgili. Yaşlılara bakalım. Neyi önemserler? Ne yerler? Nasıl yürürler? Ne konuşurlar? Tepkileri. Uykuları. Düşünceleri. Duygulanımları. Zaten fiziksel olarak düştükleri için böyleler. Bizim fiziksel olarak düşmeden önce ulaşmamız gerekenler bunlar aslında.

Daha yavaş. Daha az konuşarak. Daha çok dinleyerek. Daha az endişelenerek. Daha gürültüsüz. Daha sessiz. Daha sabırlı insanlar arttığı zaman etrafımızda daha güçlü ve müreffeh bir ülke olacağız.

O zaman çocuklarımıza, öğrencilerimize, sorumluluğumuz altındaki insanlara sabrı ve sükuneti öğretme hedefimiz olsun. Lafla mı? Hayır. Davranışlarımızla.

Sebebi ne olursa olsun gürültücü insanları ikaz edelim ve sonrasında da kınayalım. Sebepleri ve bahaneleri mutlaka vardır. Bize ne.

Sebebi ne olursa olsun çok konuşanları ,acelecileri, dinlemeyenleri ikaz edelim. Sonrasında da kınayalım. Sebepleri ve bahaneleri mutlaka vardır. Bize ne.

Sebebi ne olursa olsun öğrenmeyen, öğretmeyen veya bu ikisini sevmeyenleri ikaz edelim. Sebepleri ve bahaneleri bir kenara bırakarak yavaşlayalım biraz.

Zaten gideceğimiz mesafe belli.

Acelemiz ne?

 

Dr Faik Özdengül

Reklamlar

ACELEN NE?” üzerine 2 yorum

  1. Bu yazıyı okurken bile dinlendim,ahesteleştim,huzur buldum,dinlendim,yenilendim,güçlendim,yüreğinize sağlık ,,,,,hep anlatırlarya kaplumbağa ile tavşanın hikayesini …ayaklarına güvenen tavşandır yarışı kaybeden de,,,kaplumbağının güvendiğine ?Bu yarışta ,,hızımı hayır,,,,,kaplumbağa belkide hiç bilmeden peygamberimiz (s.a.v) in telkinine güvendi,,,az da olsa sürekli olanı makbuldür….ne yaparsak yapalım azda olsa sürekli olarak yapan yarışın galibidir….mutlak zafer sürekliliği sağlıyabilenindir….uzun mesafe maroton yarışcılarının taktiğide budur,,,yol uzun enerji kısıtlıysa ,,,vara yoğa tüketmeden ,tükenip yollarda kalmadan yarışı tamamlamak için kararlı ve telaşsız adımlar atarlar,,,yani ahesteleşmek…..teleşsız olanlar,teslim olanlar yolun sahibine yoldan daha çok güvenenler,,,işte bitiş çizgisine varan şampiyonlardır…

  2. Sevgili Faik
    Cok degerli bir noktadan yakalamissin. Hizli yavasa asla yetisemeyecek demisti buyugum ama anlamakta zorlanmistim. Omrumun yavasladigi bu evremde, “dogru yaptigimi biliyordum” dedirttin bana zira sozlerindeki dogruluk bana gore cok asikar. Sukunet ile uretelim ve umudumuz daim olsun dilerim. Guzel bir Sebi Aruz gunleri sizlerle olsun. Kalbimizdeki guller Mevlana’nin sozlerinden akan ask ile sulansin dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s